Özel Ambulans Şirketleri

Özel ambulans şirketleri, Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre kurulan, belli şartları yerine getirmesi gereken işletmelerdir. Sektörde çok sayıda özel ambulans şirketi vardır ancak birçoğu yönetmelikte belirtilen standartların dışına çıkmamaktadır. Oysa Dünya Ambulans olarak işletmemiz, yönetmelikte belirtilen şartların tamamını yerine getirdiği gibi sektördeki tüm yenilikleri yakından takip ederek hizmet kalitesini sürekli olarak artırmaktadır. Özel ambulans hizmet yönetmeliğinde araçların donanımı belli çerçeveler dahilinde belirtilmiştir. Yönetmelik sekiz ana bölümden meydana gelmektedir. Bunlar; araç tanımları, personel özellikleri, başvuru şartları, altyapı, çalışma usulleri, tutulacak defterler, ücretlendirme ve son hükümler başlıklı konuları ele almaktadır. Özel ambulans hizmetlerinde özelikle acil sağlık sorunları sırasında personel ve donanımın olay yerine en hızlı şekilde temin edebilmesi önemlidir. Ambulansın içinde tüm sağlık sorunlarına profesyonel bir şekilde müdahale edebilecek yeterli sayıda personel bulunmalıdır.

Özel ambulans şirketleri, özel ambulans donanımına da özen göstermelidir. Özem ambulans donanımı arasında araç takip ve navigasyon sistemleri, tansiyon aleti, portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibrilatör ve temel tıbbi malzeme çantası, aracın ambulans olduğunu belirten fosforlu yazı ve işaretler ile haberleşme cihazları bulunması yasal bir zorunluluktur. Acil özel ambulanslarda asgari üç personel bulunması şarttır. Üç personel arasından en az birinin hakim ya da paramedik olması gereklidir. Hekimin bulunmaması durumunda onun yerine temel modül, travma resüsitasyon, çocuklarda ileri yaşam desteği ve erişkin ileri yaşam desteği kurslarını tamamlayarak ve sertifika almış acil tıp teknisyeni olmalıdır.

Özel ambulans şirketleri, çağrı merkezi ve istasyonlardan meydana gelmektedir. Kanun gereği kara ambulans hizmeti veren firmalarda en az iki adet özel ambulans ve donanımı bulunmalıdır. Bu ambulanslar hasta nakil aracı olarak kullanılabilmelidir. Dünya Ambulans olarak tüm hizmetler ilgili yasaya uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İşletmemiz, kara ambulans hizmetini kusursuz olarak gerçekleştiren öncü kuruluşların arasında yer almaktadır. Özel ambulans şirketlerinin çoğunun çağrı merkezlerinde sorumlu bir müdür bulunmaktadır. İşletmenin yönetiminden mesul olan müdür tıbbi işlemlerden de diğer hekimler gibi sorumludur. Özel ambulans şirketi, ilgili mevzuat yasalarına göre hareket etmektedir. Dünya Ambulans olarak işletmemiz de hizmetini ilgili mevzuata göre sürdürmektedir.Bir cevap yazın

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Çağrı Merkezi

Hemen Ara